19 Eylül 2006

II. FREUD'UN ANAL DÖNEMİ (2-3 YAŞ)
Çocukta bu evrede birbirine zıt iki egilim arasinda bir seçim yapabilme yetisi gelişir. Örn; çocuk önce annesine sarilir,sonra onu iter. Kakasini inatla tutabilir ya da bunlari öfkeyle firlatircasina birakabilir. Özerklik duygusu birbirine zit istek ve egilimler arasinda bir seçim yapabilme gücüdür. Çocuk içinde bulundugu toplumun beklentilerine göre bazi şeyleri yapmayi ögrenirken, cezalarla karşilaşirsa, utanç ve seçim yapabilme yetilerinin gelişimi bozulabilir.Bu dönemin tehlikesi,utanç ve kuşkuculuk duygularinin aşiri gelişmesidir.
III. FREUD'UN FAALLİK DÖNEMİ (3-5 YAŞ)
Ilk iki dönemde çocukta güven ve özerklik duygularinin temeli atilmişti. Bu dönemde ise,çevreyi keşfetme ve ona egemen olma amaciyla girişim duygusunun temelleri atilir. Çevre tutumlari hep baskili,engelleyici oldugu sürece çocukta merak etme, amaçta israr etme, başarmaktan zevk alma duygulari saglikli gelişemez. Gene bu dönemde çocuk hizla olgunlaşirken, cinsel organlara yönelik ilgileri de artmiştir. Bu merak onu, çocuklar arasi cinsel oyunlara,büyüklerin cinsel yaşantisina aşiri ilgiye götürebilir. Bu dönemde aşiri korkutma,suçlandirma,ceza çocugun ileriki yaşaminda cinsel sorunlar yaşamasina yol açabilir. Ebeveyn ile özdeşim yaparak çocuk benligini geliştirir,üst benlik oluşmaya başlar.Bu dönemin tehlikesi,aşiri suçluluk duygusunun gelişmesidir...Devamı Aşağıda

1 yorum:

meraklı köfteci dedi ki...

blog etkileyici.ama FALLİK olmalı faalden ziyade.

tanıdığım tek gay arkadaşım ingilizce kelime anlamını karşılar nitelikte şendi.kaç kere o...pu dedi bana şakayla karışık bilmiyorum,en yakın kız arkadaşlarım utançtan ağzına alamazken.çok içtim marifetli ellerinden kış ayazında sıcak şarabını.

huysuzunuz ve bilgi donatılmışınız da pek tatlı oluyo barbaros şansaldan mütevellit.

evlilik töreninde ruhen misafirinizim artık.yüz görümlüğü olarak 'sonsuz aşk sözünü' takın birbirininzin gerdanına.
mutlu olun