17 Eylül 2007



NE VARSA ESKILERDE VAR

Çok sade, simdiki tabiriyle siradan ya da monoton hayatlarimiz vardi bizim... Yaslilarin yasli, genclerin genc, çocuklarin çocuk oldugu zamanlardi...

TRT nin tek kanal oldugunu hayal meyal hatirliyorum ben, o dönemin sonlarina denk geldim çünkü. Bizimkiler, ediyle büdü, minik kus vardi eskiden... İnsanlara gelince, hastalara hep moral verilir, gençlere çok okumalari iyice ögütlenir, çocuklara da disleri agrisa dis, sirtlari agrisa kanat cikaracaklari söylenip avutmaya çalisilirdi...açikçasi ben öyle büyüdüm... az kanat çıkması için beklemedim yıllarca..



Aklim durmadan gözümün eskiden gördükleriyle yenileri sürekli karsilastiriyor ve enteresan değil tabii ama iç bunaltıcı...
Eskiden söhret olmak ne kadar zorsa, simdi balon söhret olmak tezgahta satilan peynir ekmek gibi...Eskinin insanlari topraga ve gökyüzüne asiri saygi duyarlardi, hava durumunu husu içinde, tüm ahaliyi susturur seyrederlerdi de anlamazdim...


Hemen ardindan da ekin ekenlere ayri, evsizlere ayri ve birbirine tamamen zit dualar ederek beni bir kez daha sasirtarak ne kadar büyük bir kalbe sahip olduklarini tahayyül bile edemezdim...

Eskiler yasamayi, dünyayi ve insanlari seviyordu, hiç reklam yapmadan, sorgusuzca, ne oldugunuza bakmadan, öylece abartisiz ve gerçek... Korkularimiz arttikça, sevdigimiz şeyler de ister istemez azaldi...

Yuce gonullu olmak istiyorum eskiler gibi hatta ne bileyim onume gelene mavi boncuk dagitayim istiyorum oyle yani.. insanlari, otu börtü böcegi sevmek istiyorum tipki eskiler gibi...NaKHaR..

18 yorum:

Filiz Arıcan dedi ki...

Bu yazdıklarına bütün samimiyetimle katılıyorum.Ben senden belki biraz daha şnslıyım 78 doğumlu olduğum için ama gene de ben de ne varsa eskilerde varmış diyenlerdenim.

NaKHaR dedi ki...

@filiz arıcan;
bu teknolojiyle o yıllarda ki gibi yaşayabilsek çok güzel olurdu diye düşünüyorum... ama toplumun iletişim katili de teknoloji maalesef...

4 sene fazla yaşayabilmişsin o dönemleri... darbe dışında herşeyin iyi olduğunu düşünüyorum işte... ailemin böyle bir derdi yok onlar eskiden nasılsa şimdide aynen öyleler durakta karşılaştığı biriyle hemen ahbap oluverirler bunları gördüke hayıflanmamak elde değil.. :)

Adsız dedi ki...

adı üstünde eski ...
söylenecek çokta fazla söz yok alında içimzde çağlayan özlem pınarının şırıltısından başka bizden taşan yok...

YAŞAMDAN SIZAN...KIYMET dedi ki...

..sanirim sen gormuyorsun ama kanatlarin var nakhar..

NaKHaR dedi ki...

@kayıngörümcem diagonel;

söyleyecek çok fazla şey yok belki ama eskisi gibi abartısız yaşamak için yapabileceğimiz çok şey var... ruh halimiz el verirse tabii.. ben dahil hiçbirimiz kestirip atamayız eski mazi konuşmaya gerek yok gibisinden...

NaKHaR dedi ki...

@kıymet;
ah be canım o kanatlarımı bir ben göremiyorum dediğin gibi... anneme sorsam hala uçmayı öğrenememiş bir melek gizli içimizde... bakalım ne zaman havalanacağız merak ediyorum... yükseklik korkum olmasa çoktan uçmuştum ya neyse bu da ayrı bir dert :)

ayci dedi ki...

önceden ayagimi bacagimi bir yere carptigimda, dedem bana, nereye vurduysan kolunu oraya tükür, ertesi gün para bulursun derdi...cocuklugum tükürmekle gecti!

Bir gün anneme gittim, dedem yalan atiyor, para mara yok diye sikayet ettim! Babasini yalanci cikarmamak icin, kadin sürekli arkamdan kosturup bozuk para dagitirdi tükürdügüm her yere!

Iste eskiler böyleydi, simdi ise, HÖST SUS BAKIM, OTUR BILMEM NE KARE PANTOLON CIZGI FILMINI IZLE diyorlar!!!

:( üzülüyoruz!

NaKHaR dedi ki...

@ayci;
eee vardır bi bildikleri diyorum canım yaa... çok eğlenceliymiş gerçekten... ben hala omzumdan ne zaman kanat çıkacak diye bekliyorum bazen... az rüyasını da görmedim... sanırım ölünce kanatlanacağım allah gecinden versin :)

Arolium dedi ki...

daha bi'k�ymetciydi eskiler.
de�er verilen hissederdi de�erini..

Friedrich Camus dedi ki...

Egemen kültürün adı "tüketim kültürü" değildir; "Tükeniş kültürü"dür. Bundandır ki geçmiş sürekli tükenir, dün dahi, yarım saat önce dahi.

İnsan hiç bir şey yapmadan yerinde oturdukça hayal edebildiği en optimist gelecek, gençlerin "Eskiler çok iyiymiş. bakkal falan varmış eskiden, manav varmış." şeklinde muhabbet ettiği bir gelecek oluyor.

Lakin Pollyanna'yı öldürürsek yerinde oturanın bir hayal kurabileceği kadar ömrü kalmadı dünyanın. Yani bir nevî "Bu işlerin sonu var."

NaKHaR dedi ki...

@arolium;
şimdikiler ne kadar çok değer verirse versin his güçlüğü çekiyoruz gerçekten çok acayip bir durum...

NaKHaR dedi ki...

@friedrich camus;
hımm bu da çok pesimist oldu bee şeker... :)

yani o polyanna hiçbir zaman ölmeyecek bunu biliyoruz... dünya eskisi gibi olmayacak bunu da biliyoruz...

bakkal filan hak getire eskisi gibi insan dialoglarını geri getirebilsek yeter bize :)

Adsız dedi ki...

nakharım kayın görümcem yorumlara verdiğin cevapları okurken neyi farkettim biliyormusun?

soruya bak nerden bilicen müneccim değildin sen ..
:D



yazım tarzında ve hitab tarzında belirkin bir şekilde kuzenime kayma var
aynı şey oun içind geçerli tabi
:D

NaKHaR dedi ki...

@kayıngörümcem diagonel;
ne alaka anlamadım ama vardır bir bildiğin...

önüme gelene canım şöyle canım böyle dememi kastediyorsan politik olmaya çalışıyoruz diyelim kuzenin gibi...

umar dedi ki...

Eskilerden şimdi kaç kişi kaldı ki böyle sen gibi düşünen,ben gibi düşünen,biz gibi düşünen...
...
Eskidikçe kıymetimizin artmaması, bu yenilikçi yenilgilerimizden kaynaklanıyor.Hayatı eski pencereden yad edip,yeni pencerelerde fink atmıyormuyuz?
...
Yaşam eskitiyor,Düşünceler eskiye götürüyor.İnce bir ah duyuluyor.Sonra,çıkmayan kanatlarımıza derin umut besliyoruz.

NaKHaR dedi ki...

@umar;
çok haklısın be şeker... hayata eski çerçeverlerden bakmaya kalkıp yeni dünya penceresinden boynumuzu olabildiğine belimize kadar dışarı sarkıtıyoruz.. :(

fendalinka dedi ki...

nakharım cnm :)

fikrimi sölüorum:

çok saçma..

yani eskiden herkes o kdr toz pembe o kdr hayalperest olmasaydı belkide bugünün dünyasında mutlu olmayıda bilirlerdi.. belkide eskiden diye bugünleride anacağız ilerde ama daha mantıklı daha gerçekleri görerek yaşamak gerek bnce..

eskiden birbirini seven gençler yeşil panjurlu evlerde oturup mutlu olmayı hayal ederlermiş babanemler öylede yapmış yeşil panjurlu ev bize yeter demişler polyannacılık resmen evlenmişler cocuk yapmışlar rızkı yada allahtan gelir die al nolmuş buyuk amcam rahmetlı olmş.. tamam daha az kirliymiş insanlar daha az kibirliymiş çunku daha sonradan anlamışlar paranın sağlığın teknolojının gerekliliğini yaşamak için ve elde etmek ıcın savaşa girmişler resmen hırsızlık fln tmm bundan artıyo ama olay yenilikler deil insanın içindeki yavru şeytan..

"korkularımız arttkça sevdiğimiz şeyler ister istemez azaldı"
yani şööle bişi var zaten o pembelikten görememişler bnce korkması gerektiklerini ve pembenin getirdikleri vurmuş yüzlerine gerçeği..

bıde haksızlık edıosunuz yaa al işte bizde birbirimizi hiç görmeden ahbap olduk illa durakmı yaratmak lazım :) insanın içinde bu zamanla eskiyle yenıyle alakası yok.. uzulmek ısteyen eskıden dha ıyıydı dıo ay onun yerıne en ıısı gelecekte dıın bak belkı uzaya gıtcen koynış koynış gaykedicinle..

kısacası ben bu çooook eskiden muhabbetini anlamıorum mutsuz olmaya çalışmktn baska bişi deil buda..
ama yine d seni çok sewiyrm yahuu :)

ve evt kanatların var

NaKHaR dedi ki...

@fendalinka;
canım bee o kırmızı yeşil panjurlu ev hayalleri yeşilçam filmlerinin hayatımıza soktuğu saçmalık... :)

tabii ki lötü yanları da yok değil rızkı veren allah deyip futbol takımı kurar gibi hareket etmişler... ama ben direkt iyi yönlerini düşünere yazdm :) o eskinin iyi yönleriyle şimdiki zamanın fırsatlarını harmanlayabilsek demek istedim :) çok daha güzel olurdu...

kanatlar için hala emin değilim... :)